a
Strona głównaZdrowie i UrodaCzas na regenerację i odprężenie

Czas na regenerację i odprężenie

Czas na regenerację i odprężenie

Czas na regenerację i odprężenie

PILNIE TRENOWAŁAŚ ?

A więc zasługujesz na trochę odpoczynku, pielęgnacji i pobujania w obłokach niezależnie od tego, że już jesteś o kolejny krok bliżej wymarzonej sylwetki.
Czas regeneracji jest dlatego ważny, że w przerwach między jednostkami treningowymi dokonują się w organizmie procesy adaptacyjne spowodowane treningiem. Mięśnie się rozwijają, uwolnione odpady, jak na przykład kwas mlekowy, redukują się, a zasoby energii uzupełniają.

MASAŻ

Od tysięcy lat stosuje się masaż i to niemal we wszystkich kulturach. Każda z nich rozwinęła własną technikę masażu i własne metody – ale wszystkie mają wspólny mianownik: są nie tylko balsamem do ciała, ale i dla duszy. Z Dalekiego Wschodu na przykład wywodzi się akupresura i reiki, z Europy – masaż mięśni jako terapeutyczna forma masażu i ostatnio również specjalny masaż poprawiający samopoczucie.
Celem każdego masażu jest wywieranie korzystnego wpływu na organizm za pomocą uciskania, opukiwania i głaskania.

W sporcie, ale nie tylko masaż jest chętnie stosowany, aby:
– zwiększyć wydajność treningową,
– poprawić ogólne samopoczucie,
– zoptymalizować procesy przemiany materii (również narządów wewnętrznych),
– przyśpieszyć regenerację,
– zapobiegać urazom, ale i leczyć.

JAK DZIAŁA MASAŻ

Ręka masażysty stymuluje w poddawanych terapii tkankach receptory, z których wychodzi informacja (na przykład odczuwanie ucisku), przekazywanie następnie przez nerwy i rdzeń kręgowy do mózgu, gdzie zostaje przetworzona. Biegnące z powrotem impulsy nerwowe z kolei powodują w masowej tkance i jej otoczeniu zmiany pożądane z fizjologicznego punktu widzenia. I tak na przykład rozszerzają się naczynia krwionośne, a tym samym poprawia ukrwienie i przemiana materii. W zależności od rodzaju stymulacji, to znaczy od tego, czy chodzi o silny, punktowy ucisk czy o łagodny, płaski można albo nasilić, albo osłabić napięcie mięśni, tak zwany tonus mięśniowy. Nasilenie byłoby pożądane w masażu przygotowawczym w sporcie, osłabienie po wykonanych ćwiczeniach, a więc jako środek regenerujący po treningu. Ponadto masaż zwiększa transport płynów w mięśniach, przez co do komórek dociera więcej tlenu, a wydalonych zostaje więcej produktów odpadowych przemiany materii. To z kolei prowadzi do nasilonego przepływu limfy, a w konsekwencji do naprężenia tkanek.

Ważne informacje na temat masażu

  • Masaż nie powinien nigdy sprawiać bólu, ale przysparzać wyłącznie miłych odczuć.
  • Nie wolno uciskać nerwów ani naczyń krwionośnych, by nie spowodować urazów.
  • Masaż jest surowo wzbroniony w miejscach, w których występują stany zapalne, krwiaki, żylaki, zakrzepy, poparzenia, otwarte rany, odmrożenia, urazy skóry i stawów. Nie należy stosować masażu u osób chorych na cukrzycę, padaczkę i rwę kulszową.
  • Bezwzględny zakaz masażu obowiązuje w razie gorączki, przeziębienia, migreny, chorób neurologicznych i mózgowych, procesów zapalnych, raka, zaawansowanej osteoporozy, zaburzeń serca i krążenia oraz do 24 godzin po szczepieniu. W razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza.
  • Jeśli nie masz pewności, czy w twoim przypadku istnieją przeciwskazania do masażu, zapytaj lekarza.
  • Pamiętaj, żeby się rozluźnić.
  • Zidentyfikuj działanie masażu, używając dobrych olejków. Uwaga alergicy ! Olejki eteryczne wchłaniają się przez skórę.
  • Nie nalewaj olejku bezpośrednio na wmasowaną skórę, tylko na dłoń.
  • Używaj dużo olejku, żeby nie otrzeć skóry.
  • Uważaj, żeby nie wychłodzić tych część ciała, które nie są wmasowane. Okryj je ręcznikiem kąpielowym czy kocem, ewentualnie użyj termofora.
Podziel się na:
Oceń ten artykuł

Doradca ds. zdrowego stylu życia. Trener Wellness. Niezależny Dystrybutor Herbalife Nutrition

a.cielen@trener-wellness.pl

Brak komentarzy

Zostaw komentarz