Akademia sportu dla seniora
W podeszłym wieku wszelkie przejawy aktywności fizycznej, pozwalają utrzymać organizm w lepszej formie. Jeśli się ruszamy, to jesteśmy zdrowsi, a poza tym wyglądamy i czujemy się młodziej. ( prof. Shlomo No -, światowy specjalista w zakresie geriatrii).
Masz już swoje “-dziesiąt” lat i wydaje Ci się, że sport to “luksus”, na który nie możesz już sobie pozwolić. Potrafisz przytoczyć przy tym dziesiątki różnych argumentów, które potwierdzą Twoją tezę. Jesteś jednak w błędzie drogi seniorze! Sport nie zna pojęcia upływającego czasu. Jest on dla wszystkich, bez względu na wiek, czy kondycję. Poza tym sport to przepis na zdrowie i gwarancja zachowania pełnej aktywności, we wszystkich aspektach Twojego życia! Drogi seniorze, poznaj zalety uprawnia sportu po 60-tce. Sprawdź, jakie są najlepsze dyscypliny sportowe dla seniorów.
Ciepłe kapcie to nie dla mnie!
…tak powinien powiedzieć sobie każdy, kto ukończył 6o-ty rok życia. I to nie tylko z powodu przedłużenia wieku emerytalnego :). Im dłużej utrzymujemy się w ruchu, tym większa szansa na wydłużenie pełnej sprawności fizyczno-psychicznej. Ruch fizyczny w podeszłym wieku to przede wszystkim sposób na utrzymanie stawów w dobrej kondycji. Ponadto regularnie uprawiany sport, przyczynia się do redukcji nadciśnienia tętniczego – bardzo częstej dolegliwości w podeszłym wieku. Ruch fizyczny u seniora to także lepiej dotlenione: mózg i serce, a tym samym mniej problemów z pamięcią czy układem krążenia. Aktywność fizyczna sprzyja też budowaniu lepszej kondycji i zapobiega otyłości oraz wynikających z niej licznych problemów zdrowotnych. Aktywny fizycznie senior to również osoba, pełniejsza wigoru i chęci do życia czy działania. Ruch fizyczny poprawia także ogólną wydolność organizmu. Jest też sposobem na walkę z depresją, gdyż w trakcie wysiłku wydzielana jest serotonina. Hormon ten nie tylko wprawia nas w lepszy nastrój, ale również pozwala łatwiej radzić sobie ze stresem. Po wysiłku łatwiej też zasypiamy i spokojniej śpimy. To z kolei, pozwala organizmowi szybciej się zregenerować, co powoduje, że budzimy się rano pełniejsi sił i energii. Gdy dodatkowo zmotywujemy się do spacerów jesienią mimo mało zachęcającej aury – wystarczy 30 – minutowy marsz – zahartujemy organizm. Dzięki temu łatwiej poradzi sobie z odparciem ataku bakterii i wirusów.
Jaki jest najlepszy sport dla seniora?
…oczywiście taki, który sprawia frajdę 🙂 Czerpanie radości z uprawianej dyscypliny, powoduje, że łatwiej wytrwamy w regularnych treningach. Ale to nie jedyna cecha najlepszej aktywności dla seniora. Musimy też wziąć pod uwagę możliwości, jak i potrzeby organizmu. Tutaj najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dobrym trenerem osobistym. Istnieją jednak takie formy aktywności fizycznej, których nie musimy z nikim konsultować. Najbardziej bezpieczny sport dla seniora to:
Rower
Jazda na rowerze wpływa bardzo korzystnie na cały ustrój. W szczególności zaś usprawnia pracę serca i układu krwionośnego. Poza tym pomaga utrzymać w dobrej kondycji kolana oraz odciąża kręgosłup. 10 minutowa jazda na rowerze – poprawia pracę serca i mięśni; 20 minutowa przejażdżka wspiera naturalne siły obronne organizmu; 50 minutowa jazda wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Rower to również świetna okazja do wyrobienia sobie zmysłu orientacji. Wycieczki rowerowe sprzyjają też lepszemu poznaniu swojej okolicy, która okazuje się nagle być bardzo ciekawym i pełnym tajemnic zakątkiem. Jeżdżąc na rowerze obcujemy też z przyrodą, co wpływa pozytywnie na nasze nerwy i emocje.
Pływanie
Basen to doskonała forma relaksu, ale również sposób na zbudowanie siły i wymodelowanie sylwetki oraz ujędrnienie ciała. Poprzez pływanie wzmacniamy również mięśnie – pleców, ramion i nóg. Pływanie wpływa też na lepszą koordynację pracy poszczególnych grup mięśniowych, a to z kolei sprawia, że ciało staje się bardziej elastyczne. Dzięki temu też wiele codziennych czynności przestaje sprawiać problemy.
Nordic Walking
To forma marszu polegającego na odpychaniu się od podłoża specjalnymi kijkami. Sport ten przede wszystkim wpływa pozytywnie na dotlenienie organizmu. Ponatdo pomaga utrzymać właściwą i stabilną postawę. Dodatkowo stabilizuje ruch nadgarstków, tym samym je wzmacniając. Ponadto sport ten angażuje mięśnie ramion i klatki piersiowej. Odciąża natomiast nacisk na stawy biodrowe i kolanowe, co sprzyja łagodzeniu bólów w schorzeniach układu kostno – stawowego.